RZS / Gościec - Objawy

RZS / Gościec - ObjawyObjawy gośćca mogą dzielić się w rzeczywistości na dwie grupy - nieaktywne i aktywne. Gdy objawy są nieaktywne, wówczas chory jest w remisji. Remisja to okres, w którym nie ma objawów choroby, mimo jej obecności w ciele. Innymi słowy, osoba chora na RZS może nawet przez kilka lat nie być świadoma istnienia choroby z powodu braku jej objawów.

Zaś objawy aktywne, takie które możemy zaobserwować, mogą obejmować:

 bóle mięśni i stawów (najczęściej palców i nadgarstków)
 obrzęk stawów (opuchlizna)
 sztywność w stawach, czyli ograniczenie ruchomości (szczególnie z rana, trwająca około godziny oraz po czasie bezruchu)
 zmęczenie, ogólne osłabienie
 występowanie stanów podgorączkowych
 utrata apetytu
 zaczerwienienie skóry stawów
 zniekształcenie (deformacja) stawów (przeważnie rąk bądź stóp)
 guzki reumatoidalne pod skórą
 odczucie drętwienia lub mrowienia
 bezsenność i pocenie się
 spadek masy ciała

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą się zmieniać i różne objawy mogą być widoczne na różnych etapach choroby. Czasem możemy zaobserwować jeden z powyższych objawów, a niekiedy większość z nich jednocześnie.

W przypadku znacznego nasilenia choroby, niektóre z objawów, takie jak np. guzki reumatoidalne czy zniekształcenie stawów mogą być bardzo uciążliwe. Ograniczenie zakresu ruchu może spowodować, że osoba chora będzie miała problemy z wykonywaniem codziennych czynności takich jak np. trzymanie i picie z filiżanki, otworzenie drzwi, czy nawet chodzenie.

Objawy RZS są przeważnie zlokalizowane symetrycznie, czyli zmiany zapalne przebiegają po jednej i po drugiej stronie ciała, np. występujące guzki reumatoidalne na obu stawach łokciowych, które możesz zobaczyć na tym filmie video.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, gdzie organizm atakuje własne tkanki. W związku z tym, zmiany chorobowe mogą wpłynąć również na inne części ciała, a więc nie tylko na stawy, ale np. płuca czy też oczy. Do takich objawów możemy zaliczyć:

 włóknienie płuc
 zapalenie osierdzia
 zapalenie spojówek
 zapalenie opłucnej

Ciekawe jest to, iż objawy RZS u wielu chorych często narastają wraz z pogorszeniem pogody, deszczem, zimnem, wilgotnością powietrza itp., a kiedy dni są ciepłe i słoneczne, wielu z nich potwierdza, że czuje się znacznie lepiej. Lidia Szadkowska w swojej książce "Jak wyleczyć nieuleczalne choroby" również pisze o tym, jak niezwykle ważne jest przebywanie na słońcu w trakcie leczenia RZS. Wbrew zakazom lekarzy, korzystała z niego jak najczęściej - i jak widać, miała racje.