Guzki Reumatoidalne

Guzki Reumatoidalne / Guzek Reumatoidalny



Jednym z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów są tzw. guzki reumatoidalne. Są to miejscowe, okrągłe zgrubienia, osadzone pod skórą lub w ścięgnach. Występują u około 20-30% osób chorych na RZS, zwykle w cięższych (ale nie tylko), aktywnych przypadkach choroby, gdzie dochodzi do zniekształcenia stawów. Warto dodać, iż u około 5% ludzi, pojawiają się one na przestrzeni 2 lat od zachorowania.

W zdecydowanej większości przypadków guzki te są niebolesne, aczkolwiek mogą być bardzo uciążliwe i niewygodne dla chorego.

Guzki reumatoidalne mogą znaleźć się w dowolnym miejscu na ciele, jednak niemal zawsze umiejscowione są w takich częściach ciała, które są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju uciski, często nad wyprostnymi powierzchniami stawów, np. łokciowe lub kolanowe. Warto również wspomnieć, iż zdarzają się przypadki, gdzie guzki reumatoidalne pojawiają się nawet w narządach wewnętrznych takich jak np. nerki, płuce czy też serce.

W trakcie choroby, guzki mogą różnić się wielkością, a przy nasileniu są w stanie znacznie zwiększyć swój rozmiar, jak również ilość. Mogą być rozmiarów grochu, a nawet mandarynki, co możemy zaobserwować chociażby na poniższym video, w przypadku wyprostnych powierzchni stawów łokciowych.

Oprócz tego, osoby z guzkami reumatoidalnymi często mają bardzo wysoki poziom czynnika reumatoidalnego we krwi.

Na poniższym, 5-minutowym filmiku możesz zobaczyć jak wyglądają guzki reumatoidalne dłoni, które są dość często spotykane u pacjentów, ale także guzki na wspomnianych wyżej stawach łokciowych oraz kolanowych.